Szkoła polska w czasach koronawirusa

szkola

Jak żyć w czasach koronawirusa? Jak nie zwariować będąc 24 godziny na dobę w domu z całą rodziną? Jak zadbać o siebie? Jak znaleźć równowagę? 
Na te pytania, od początku kryzysu, odpowiadają zarówno media społecznościowe jak i gazety czy magazyny, które służą radą, podpowiadają, pouczają… Priorytetem jest zdrowie fizyczne i psychiczne, zaspokojenie podstawowych potrzeb, edukacja… Ale hobby, zajęcia dodatkowe, zainteresowania… to wszystko musi czekać.


Jaka rola przypada w takich czasach szkole polonijnej? Przecież to też edukacja, chociaż z drugiej strony nieobowiązkowa, dodatkowa, uzupełniająca…
Naszym zdaniem to właśnie teraz musimy jako szkoła polonijna, wziąć na siebie jeszcze większą odpowiedzialność niż w czasach „niekryzysowych”. 
Szkoła nie jest tylko i wyłącznie miejscem edukacji, jest miejscem, w którym Polonia ma czuć, że nie są sami. Chcemy być podporą w czasach, kiedy nie ma możliwości pojechać do babci czy dziadka, Święta są tak inne od tych, do których przywykliśmy, a komunia, wesele czy czterdziestka przyjaciela zostają odwołane… 


Co możemy zrobić w takich czasach jako szkoła polonijna? 
Nikt nie był przygotowany na taką sytuację i każda szkoła poszukuje odpowiedniej drogi i ma swoje sposoby. I nam, nauczycielom i dyrekcji Polskiej Szkoły w Leuven im. Wisławy Szymborskiej nowa rzeczywistość spędzała sen z oczu. Powoli, metodą prób i błędów, znaleźliśmy dla siebie odpowiedź, na to nurtujące nas pytanie. Będziemy na pewno kontynuować nauczanie, ale to nie wszystko. 
Wypełniamy po pierwsze rolę informacyjną, często odpowiadając na pytania związane z nowymi decyzjami rządu czy miasta, tłumaczymy je na język polski, przekazujemy informacje z Ambasady RP w Brukseli, z którą pozostajemy w kontakcie. 
Po drugie chcemy w jakimś stopniu przyczynić się do tego, aby przez ten czas dzieci chociaż trochę przypomniały sobie o naszych pięknych tradycjach i zwyczajach, bo Marzannę będziemy znów topić dopiero za rok. Jako szkoła uczymy języka, ale nie zapominamy o korzeniach, tradycjach i zwyczajach. Zachęcamy więc rodziców konkursami czy filmikami z instrukcjami, by to oni w tym roku pokazali nasze bogactwo kulturowe.


Nasz nowoczesny konkurs na eko-Marzannę (z dostępnych w domu rzeczy lub ze śmieci, które później należy prawidłowo posortować) cieszył się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Dla nas ważne było, żeby dzieci pamiętały o tradycji pożegnania zimy, świetnie się bawiły, ale również, żeby pamiętały o naszej planecie i ekologii, na którą w szkole bardzo zwracamy uwagę. Powstały piękne Marzanny, z butelek, starych pudełek, skrawków materiału, z warzyw, owoców, a nawet z klocków. 
Prace konkursowe wzbudziły zachwyt rodzin naszych uczniów w Polsce (bo to babcie i dziadkowie najentuzjastyczniej „lajkują” nasze „tradycyjne” posty na Facebook’u), a my nie wierzyliśmy oczom, jak ogromna jest kreatywność naszych pociech! Nagrody już czekają na laureatów i wyróżnionych!
Po trzecie chcemy podtrzymać te wspaniałe relacje, które nawiązały się pomiędzy dziećmi a nauczycielami, pomiędzy nauczycielami, dyrekcją i rodzicami oraz pomiędzy samymi rodzicami i dziećmi. Zawsze, kiedy w naszej szkole rodzą się nowe przyjaźnie, robi nam się cieplutko na sercu, że warto prowadzić taką szkołę – nie tylko w celach czysto dydaktycznych, ale właśnie dla takich chwil, kiedy ktoś na korytarzu znajduje bratnią duszę, nawiązuje się nowa przyjaźń i spotkania również poza szkołą…
I właśnie w takim czasie jak teraz, kiedy kontakt fizyczny nie jest możliwy, nasza szkoła chce wypełnić najważniejszą misję – podtrzymania tych relacji. 
Robimy to na wielu płaszczyznach i wszystkie wydają nam się tak samo ważne. 
Nasi nauczyciele już w marcu szukali sposobów, by utrzymać kontakty z dziećmi. Dla przedszkolaków nagrywamy i przesyłamy bajki, które czytają nasi nauczyciele, nagrywamy przedstawienia kukiełkowe, prowadzimy zajęcia online lub nagrywamy w formie filmiku, przesyłamy kolorowanki czy materiały na maile, a nawet nauczyliśmy się tworzyć zabawne quizy, które dzieci rozwiązują w swoich domach. Dla nich jest to świetna zabawa, a my możemy sprawdzić czy dzieci jeszcze pamiętają, o czym się uczyły przez ostatnie miesiące w polskiej szkole.
Prowadzimy na Whatsappie grupy klasowe, na których rodzice mogą zadawać pytania nauczycielowi lub umówić się na rozmowę telefoniczną. Właśnie przez grupę na Whatsappie jedna z Mam przedszkola była w stanie zorganizować wspaniałą akcję w przedszkolu. Dzieci namalowały piękne rysunki z tęcza i napisem „Alles komt goed” czyli „Wszystko będzie dobrze” dla mieszkańców domu spokojnej starości w okolicach Leuven. Pani Ada, zachowując wszystkie przepisane zasady bezpieczeństwa zebrała wszystkie rysunki dzieci z Leuven i dostarczyła do syna jednego z mieszkańców domu spokojnej starości. Piękna inicjatywa, którą szkoła wspiera całym sercem. 

szkola
Jesteśmy w stałym kontakcie z Radą Rodziców, bez której w szkole nie byłoby tylu wspaniałych imprez, przedstawień i innych atrakcji. Raz w tygodniu organizujemy spotkania online, podczas których omawiamy najważniejsze sprawy szkoły, obecną sytuację, ale także rozmawiamy o sprawach prywatnych i wspieramy się nawzajem.
Nasi nauczyciele również nie próżnują, gdyż mamy spotkania online, przygotowujemy na nowo konspekty, uczymy się od siebie i dyskutujemy wiedząc, że praca online jest nieco inna od pracy z dziećmi w klasie. Zachęcamy nauczycieli do udziału w szkoleniach i kursach online i cieszy nas ich entuzjazm i zaangażowanie. 
Kursy dla dorosłych (język polski dla obcokrajowców i język niderlandzki dla Polaków) stanowią ważny moment dla naszych kursantów. W grupie języka polskiego większość kursantów ma już wnuki, których teraz nie widzą. Dwa razy w tygodniu spotykamy się na platformie online, żeby pouczyć się polskiego, ale też, żeby po prostu porozmawiać, zobaczyć się z ludźmi, z którymi od kilku lat widywaliśmy się co tydzień na zajęciach, sprawdzić czy u nich wszystko dobrze, jak się mają. Dla niektórych te lekcje to odskocznia od samotności…
Staramy się także nawiązywać do naszej patronki – każda klasa co roku ma przynajmniej dwie lekcje poświęcone Wisławie Szymborskiej. Od momentu nadania imienia szkole współpracujemy z Fundacją Wisławy Szymborskiej i z jej prezesem, panem Michałem Rusinkiem.


Fundacja codziennie publikuje filmy na Facebook’u, w których polscy artyści czytają poezję Noblistki, które my chętnie udostępniamy na naszym fanpage’u. 
Prezes Fundacji, przyjaciel naszej szkoły, Pan Michał Rusinek jest poetą, którego wiersze dla dzieci goszczą często na lekcjach w szkole należą do naszych ulubionych. W zeszłym roku szkolnym zorganizowaliśmy konkurs recytatorski jego wierszy. Tym razem, kilka tygodni temu ogłosiliśmy ponownie konkurs recytatorski, ale w nieco innej formie - dzieci muszą nauczyć się wybranego wiersza Rusinka z serii pt.: „Wierszyki domowe” i przesłać nam film, na którym pięknie recytują wiersz. Konkurs trwa do 1 maja, a my zapraszamy wszystkie dzieci, nie tylko z naszej szkoły, do udziału w konkursie!
Przed czasem wirusa Mamy ze szkoły spotykały się na zajęciach fizycznych: zumbie i strong by zumba. Wiemy, że dla nich brak tych 2 godzin czasu, który miały tylko dla siebie to twardy orzech do zgryzienia. Wspieramy je i cieszymy się, że również ich trenerka – pani Magdalena Mozgawa – nagrała treningi, które my chętnie udostępniamy i z których mamy chętnie korzystają. 
Jako szkoła chcemy oczywiście uczyć, jak również łączyć, motywować, informować, ale uważamy, że na tym nasza rola nie może się skończyć. 

szkola
Dlatego postanowiliśmy pomagać najlepiej jak tylko potrafimy. 
Dzięki stałemu kontaktowi z rodzicami naszych dzieci i wiemy, że niektórzy mają sporo problemów z pomocą dzieciom w ich zadaniach ze szkoły belgijskiej.
Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym potrzebom i uruchomiliśmy pomoc językową dla dzieci. Największą frustracją niektórych rodziców są zadania ze szkoły belgijskiej. Dlatego kilku wolontariuszy zdecydowało się, bezpłatnie, im pomóc. Konsultacje przez Skype z dzieckiem i rodzicem mają tak naprawdę na celu pomoc rodzicowi, by był w stanie pomóc dziecku. Czasem jest to przetłumaczenie instrukcji zadania, czasem wytłumaczenie zagadnienia lub stosowanej metody. W ten sposób chcemy wyjść naprzeciwko rodzicom i powiedzieć im „nie jesteś sam, możesz na nas liczyć”. Dodatkowo, nasi nauczyciele języka polskiego oferują bezpłatną pomoc językową oraz bezpłatne zajęcia logopedyczne, aby dzieci, które tej pomocy naprawdę potrzebują mogły z niej, właśnie teraz, skorzystać. 


Wiemy, że taka sytuacja dla nikogo nie jest łatwa. Ale razem damy radę. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają, motywują i nam pomagają. Dzięki Wam mamy jeszcze więcej energii.
Wszystkim życzymy dużo zdrowia, spokoju, cierpliwości, bo kiedyś to się na pewno skończy dokładnie tak, jak napisała nasza patronka, Wisława Szymborska:
„Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz - a więc to jest piękne.”
Elżbieta Czarnecka i Elżbieta Grabiec 
Dyrekcja Polskiego Przedszkola i Szkoły im. W. Szymborskiej w Leuven 
www.polskaszkolaleuven.eu
szkolawleuven@gmail.com